Techniki Przepowiadania

Jasnowidzenie, postrzeganie pozazmysłowe i metody wróżbiarstwa
Rozpoczynając temat związany z przepowiadaniem, postrzeganiem i wszelkim jasnowidzeniem chcę zaznaczyć, że technik służących do tego celu jest dosłownie bez liku. Człowiek na przestrzeni tysiącleci wymyślał coraz to nowsze metody, udoskonalał je i dostosowywał do swojej wiary, poglądów czy kultury. Poniżej opisałem jedynie kilka wybranych, mniej lub bardziej popularnych sposobów przepowiadania przyszłości, postrzegania przeszłości i teraźniejszości.

Cena popularności
Pierwszymi skojarzeniami jakie przychodzą na myśl gdy ktoś wypowie słowa takie jak: wróżba, przepowiednia czy jasnowidzenie są wróżki czytające z kart, z fusów czy ręki. Dla większości ludzi przepowiadanie przyszłości stało się czymś tak spopularyzowanym, że traktują to jako codzienny serwis informacyjny. Dowodem na potwierdzenie, że ani trochę nie przesadzam są… Horoskopy. Technika ta została tak wcielona do codzienności, poprzez prasę i Internet, że mało kto łączy ją z dziedziną przepowiadania przyszłości jaką jest astrologia. Ta metoda jest jedną z najstarszych znanych człowiekowi, praktycznie od momentu kiedy pierwszy raz zaczął obserwować cykle i zmiany na niebie.

O astrologii słów kilka
Astrologia opiera swą wiedzę odnośnie przyszłości na aspektach związanych z układem, pozycją i wpływem ciał niebieskich. Dzisiejsze horoskopy są rozwinięciem misternej sztuki, choć ich obecne formy są albo bardzo mało bądź nawet w ogóle nie związane z dawnymi obserwacjami astrologicznymi. Sama astrologia w początkowych wiekach ludzkości stała na równi z astronomią i była określana jako „wiedza królewska”. Zresztą z władcami miała bardzo dużo wspólnego. Wierzono na przykład, że każdy hierarcha ziemski ma swój odpowiednik na nieboskłonie dzięki czemu można łatwo poznać jego przeznaczenie i wszystkie wydarzenia związane z jego władzą. Astrologia miała swój udział w wielu różnych kulturach m.in. w Egipcie, Chinach, Ameryce czy Europie – i tutaj warto wspomnieć o najbardziej znanym miejscu związanym z obserwacją zmian ciał niebieskich – brytyjskim Stonehenge. Astronomia i astrologia zaczęły się rozdzielać w momencie usuwania kierunku astrologii z uniwersytetów. Pozostali na uczelniach astronomowie uznali astrologię za pochodną magii i zbyt zabobonną by dalej zajmować wspólne miejsce w kanonach nauki na jednej półce z astronomią. Takim sposobem astrologia ze swojego tytułu wiedzy królewskiej stała się wiedzą szarlatanów, którzy skrupulatnie wykorzystują po dzisiejszy dzień historię tej dziedziny dla własnych korzyści.

Karciany biznes
Przepowiednie i wróżby popadły by w zapomnienie gdyby nie karty. Przygody człowieka z dziś najpopularniejszą techniką wróżenia rozpoczęły się w XVI wieku, choć ich obecna forma i popularność pojawiła się dopiero w XVIII wieku. Obecnie najróżniejsi artyści tworzą niezliczone wersje kart Tarota, kart klasycznych i wszelkich innych autorskich pomysłów mających na celu odczytanie z symboli nadchodzących wydarzeń. O każdym aspekcie kart jak i ich poszczególnym znaczeniu mógłbym pisać w odrębnych artykułach, jednak uważam że w przepowiadaniu jakąkolwiek metodą, a szczególnie z wykorzystaniem kart, które są jedynie narzędziem – warsztat należy do każdego indywidualnie.

Bez talentu ani rusz
Każdy chcący używać kart powinien sam z nimi pracować i tylko w taki sposób (przez wypracowanie) osiągać zamierzone efekty. Można wyuczyć się na pamięć wszystkich znaczeń symbolicznych każdej karty w talii jaką posiadamy, można opanować wszelkie rozkłady i układy kart. Jednak to wszystko będzie bez wartości jeśli nie wypracuje się warsztatu. Nie wystarczy kupić ładnych kart, być w posiadaniu instrukcji co i kiedy dana karta oznacza. Tutaj jak w każdej innej metodzie potrzeba intuicji, otwartego umysłu, talentu i porządnego warsztatu. Im porządniejszy warsztat tym lepsze efekty. Karty są jedynie narzędziem, zależnym od umiejętności tego który nimi włada.

Narzędzia w rękach mistrzów
Techniki przepowiadania przyszłości z reguły opierają się na narzędziach. Jak wspominałem wcześniej człowiek w drodze swojego rozwoju opracował wiele metod i narzędzi. Najpopularniejsze i najbardziej znane z nich to opisana wyżej astrologia i karty, jednak warto wspomnieć o mniej znanych a równie ciekawych. Wcale nie zapomnianą średniowieczną sztuką jest postrzeganie za pomocą zwierciadła. Kiedyś były one nieodłącznym atrybutem czarowników, dziś są powszechnym przedmiotem na wyposażeniu każdego domu. Jak każde narzędzie tego typu skupia wzrok, dzięki czemu obrazy nie tyle co pojawiają się na „ekranie” ale bezpośrednio w naszej podświadomości. Podobnie zresztą działają słynne kryształowe kule, następczynie zwierciadeł. Metoda jest jedna i prosta – trzeba wyłączyć umysł i wpatrywać się w powierzchnię w pełnym skupieniu. Zwierciadła i kule choć swoją świetność mają za sobą, dziś zdają się wracać do mody i coraz więcej adeptów zaczyna z nimi pracować.

Papierowy spirytyzm
Ciekawą metodą, jaką sam stosowałem wiele razy z nudów (zwłaszcza w czasach szkoły) była bibliomancja. I wcale nie trzeba do tej metody żadnej świętej księgi. Tak naprawdę nada się ku temu każda książka mająca dużo treści. Technika opiera się na wyciszeniu, skupieniu godnym mistrza medytacji na pytaniu które chcemy zadać. Indywidualnie można tutaj dodać również przyzywanie konkretnego aspektu bóstwa lub ducha, który miałby za zadanie odpowiedzieć lub wspomóc nas w uzyskaniu takowej odpowiedzi. Wszystkie kroki dozwolone, jak zawsze powtarzam, każdą metodę warto dostosować pod własne indywidualne cechy. Następnie zamykamy oczy, zadajemy pytanie i otwieramy książkę na chybił trafił, wskazując palcem jakiś konkretny fragment tekstu. To nasza odpowiedź. Efekty takiego „wskazywania” nie mają wiele wspólnego z wyższą sztuką przepowiadania przyszłości, ale w ramach ćwiczeń rozwijania intuicji i otwartości umysłu, czy zwykłej nudy – czemu nie?
Praca własnych rąk w spirytyzmie
Gdyby się uprzeć aby zajrzeć poza zasłonę czasu bez żadnych narzędzi, okaże się to równie możliwe jak z ich wykorzystaniem. Jedną z popularnych metod nie potrzebujących w swoim działaniu praktycznie żadnych dedykowanych przedmiotów jest budzący grozę spirytyzm. Technika ta wykorzystuje zdolności mediumistyczne do kontaktu z bytami i duchami, dzięki czemu pozyskana miałaby być wiedza odnośnie przeszłości bądź przyszłości. Jakie były najczęstsze efekty nieodpowiednio przygotowanych do tego typu technik opisywać nie trzeba, dzisiejsze książki i media nieustannie przestrzegają o złych konsekwencjach spirytyzmu. Prawdą jest, że osoby które dobrze znają temat, wiedzą co i jak działa, nie będą miały większych problemów by nawiązać kontakt, a potem dobrze go zamknąć. Gorzej jeśli chodzi o efekty pracy. Dziedzina ta nie jest w żadnym stopniu prostą i efektywną. Pochodną spirytyzmu są narzędzia takie jak pismo automatyczne czy tablica Ouija.

Słysząc przyszłość
Innym przykładem pracy nad przepowiedniami jest postrzeganie pozazmysłowe, polegające na połączeniu z osobą, której dotyczy pytanie poprzez przedmiot lub więź i uzyskanie wizji, przeczucia odnośnie pytania. Jednak jasnowidzenie to nie tylko wizje i przeczucia. Są osoby, które rozwinęły zdolności postrzegania innymi zmysłami. Tak więc niech nie zdziwi was gdy usłyszycie o jasno-słyszących 🙂 Całkowicie poważnie mówiąc, to w jakiej formie następuje odbiór takich przekazów jest zależne całkowicie od stopnia rozwoju danej osoby. Odbiór dźwięków, zapachów czy bodźców jest więc na równi z jasnowidzeniem.

Ezowróżka czy wieszczka
Za pomocą odpowiedniego kierowania i programowania energii możemy nawiązać połączenie i w pewnym sensie odczytać to co nas interesuje odnośnie celu w jaki skierowaliśmy naszą energię. W taki sposób działają Ci, którzy potrafią odszukać (w pewnym stopniu) zaginione osoby poprzez przedmiot z nimi związany. Na takiej samej zależności opierają się zresztą inne techniki – zawsze efekty będą lepsze jeśli będziemy związani z osobą czy sferą o którą pytamy. Namiastką tego połączenia i jednocześnie przyzwolenia na połączenie jest wymaganie przez liczne ezo-wróżki imienia, nazwiska i przynajmniej daty urodzenia. Z doświadczenia wiem, że i bez tego prawdziwa wieszczka potrafiłaby powiedzieć bardzo dużo, a z jakąkolwiek więzią pomiędzy nią a osobą pytającą – mogłaby zgłębiać dowolne tematy odnośnie przeszłości i przyszłości.

Wróżba jak ze snu
W kolejnej technice jaką tutaj przytoczę jedynym narzędziem jakie można byłoby uznać za potrzebne jest… Poduszka. Technika dywinacyjna znana od starożytności, a którą możemy odnaleźć w każdej współczesnej bibliotece w formie sennika. Sen przejawiał się zawsze głosem podświadomości, a także przekazem od duchów, bóstw czy innych istot. Możemy wyróżnić dwa rodzaje snów. Pierwszym najbardziej rozpoznawalnym jest oczywiście sen symboliczny, którego znaczenia trzeba dopatrywać się w interpretacji symboli jakie się w nim pojawiały. Drugim rodzajem postrzegania sennego jest tzw. sen ostrzegawczy, który bardzo często jest dosłowny, a jego przekaz czysty i pozbawiony dwuznaczności.

Wracając do korzeni
Wiekową poprzedniczką zwierciadeł i kul była… Woda. Sam żywioł związany jest z dywinacją i wróżeniem nic więc dziwnego, że w dawnych czasach to właśnie ten żywioł służył do przewidywania zdarzeń. Z tafli wody korzystano zarówno dla wielkich potrzeb, w świątyniach, w świętych sadzawkach, studniach, jak i srebrnych misach czy po prostu w domu wykorzystując naczynia codziennego użytku. Wszystko zależało od tego kto i czego chciałby się dowiedzieć. W starożytności (dzisiaj też) używano ziołowych wspomagaczy w celu lepszych osiągnięć i poszerzenia widzenia. Ale nie tylko woda wpisała się w historię przepowiedni. Wróżono ze wszystkich żywiołów, z chmur i zjawisk atmosferycznych, z płomieni lub też sposobu spalania konkretnych rzeczy i przedmiotów, a nawet z ziaren zbóż.

Posłowie
Technik i metod do przepowiadania przyszłości stworzono naprawdę wiele, więc każdy kto chciałby wybrać swoją własną ma duże pole manewru. Może przebierać i próbować wybrać technikę spośród setek używanych już wcześniej. Do wyboru są runy, karty, zwierciadła i kryształy, medytacje i rytuały sprowadzające wizję, chiromancja czyli czytanie z ręki, hydromancja i wiele, wiele innych technik dających lepsze bądź gorsze efekty. Narzędzia są dostępne dla każdego, bez względu na pochodzenie, majętność, stopień wtajemniczenia czy dary. Warsztat zależny jest od nas samych, a tego nie da się ani kupić ani w żaden inny sposób przejąć.

Emrys MacDara

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *